Zadzwoń: +48 606 756 745
Napisz do nas: mocurody@gmail.com
moc-urody10.png

Co to jest karboksyterapia i czy jest dla Ciebie odpowiednia?

Opublikowano: 09 Marzec 2022

Karboksyterapia jest rodzajem zabiegu iniekcyjnego, w którym wykorzystuje się dwutlenek węgla w postaci gazowej, aby przywrócić młody wygląd skóry i uczynić ją zdrowszą. Zabieg ma również inne zastosowania, takie jak pomoc w walce z cellulitem czy pajączkami na nogach oraz redukcja blizn oraz przebarwień i może być stosowany na wszystkich partiach ciała, także tych delikatniejszych (np. skóra twarzy, dłonie, głowa).


Karboksyterapia nie jest jednak odpowiednia dla każdego, kto chciałby zredukować poziom tkanki tłuszczowej w swoim organizmie lub poprawić ogólny wygląd i elastyczność skóry, chociaż lista przeciwwskazań jest dość krótka. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko ciąża i karmienie piersią nie predysponują do wykonania zabiegu  – o pozostałych przeciwwskazaniach przeczytasz trochę niżej.


Co równie ważne, pacjenci, którzy chcą poddać się tej procedurze, powinni pamiętać, że może być ona bolesna i czasami wymaga serii zabiegów, aby rezultaty były widoczne gołym okiem. Z drugiej strony, efekty długo się utrzymują (nawet do kilku lat), dzięki czemu karboksyterapia to prawdziwy przełom przy wielu problemach skórnych.


Dodatkowo, warto również wiedzieć, że karboksyterapia może mieć pewne skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie, obrzęk, siniaki, swędzenie w miejscu zabiegu, które jednak znikają po upływie od kilku do kilkudziesięciu godzin, więc jest to wyłącznie kwestia estetyczna.


Kiedy więc warto zdecydować się na zabieg karboksyterapii, jak się do niego przygotować i czego po nim oczekiwać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego wpisu blogowego.


Na czym polega zabieg karboksyterapii?


Karboksyterapia jest zabiegiem kosmetycznym, który wykorzystuje dwutlenek węgla do oczyszczania skóry, zmniejszania stanów zapalnych, rozpadu tłuszczu, redukcji blizn i zmarszczek oraz napinania luźnych lub obwisłych partii ciała. Jest to jeden z najpopularniejszych niechirurgicznych zabiegów także ze względu na jego zdolność do poprawy krążenia krwi i usuwania toksyn z komórek bez uszkadzania tkanek.


Zabieg karboksyterapii polega na wstrzykiwaniu odpowiednio dobranych dawek dwutlenku węgla pod ciśnieniem do głębokich warstw skóry. Wprowadzany w ten sposób dwutlenek węgla tworzy wraz z wodą kwas węglowy, który obniża PH oraz neutralizuje złogi tłuszczowe. Standardowa terapia wynosi zazwyczaj od 4 do 6 kilkudziesięciominutowych zabiegów rozłożonych na parę tygodni, ale powinna zostać zawsze dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta i jego specyficznych problemów.


Kto może skorzystać z zabiegu karboksyterapii?


Popularność zabiegu karboksyterapii nieustannie rośnie i można z niego skorzystać w coraz większej liczbie salonów w Polsce. Taki stan rzeczy nie wziął się znikąd, ponieważ z terapia dwutlenkiem węgla jest przeznaczona praktycznie dla każdego (z nielicznymi wyjątkami, o których niżej).


Kiedy więc warto zdecydować się na taki zabieg? Lista czynników predysponujących do karboksyterapii jest całkiem długa:


 • cellulit,
 • rozstępy,
 • wypadanie włosów,
 • redukcja tkanki tłuszczowej,
 • rozszerzenie naczyń krwionośnych (np. pajączki),
 • zwiotczenie skóry (np. z powodu utraty dużej liczby kilogramów),
 • łysienie plackowate,
 • opadające powieki,
 • rozszerzone pory,
 • trądzik i blizny potrądzikowe.Karboksyterapię można stosować na różne partie ciała, gdyż w jej efekcie dochodzi do poprawy mikrokrążenia i zwiększonej produkcji kolagenu, co objawia się redukcją problemów skórnych w danym obszarze zabiegowym (np. redukcja cieni pod oczami lub usuwanie cellulitu z problematycznych partii ciała, takich jak w okolicy brzucha czy pośladków).


W zależności od rodzaju problemu, trybu życia, partii ciała i liczby zabiegów, efekty karboksyterapii utrzumują się od 6 miesięcy do nawet 3 lat.


Terapia dwutlenkiem węgla – przeciwwskazania


Zabieg karboksyterapii jest uznawany za raczej bezinwazyjny i jako taki może być stosowany przez większość osób. Istnieje jednak lista przeciwwskazań, które wykluczają tego typu terapię, a należą do nich:


 • zakrzepowe zapalenie żył,
 • choroby nowotworowe,
 • ciężkie choroby serca,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • niewydolność nerek,
 • trudno gojące się rany,
 • stan zapalny skóry (np. opryszczka),
 • osłabienie organizmu po długiej chorobie,
 • przyjmowanie środków obniżających krzepliwość krwi.W związku z powyższym zaleca się dokładny wywiad z pacjentem, zanim zostanie wykonany zabieg karboksyterapii. Taki wywiad ograniczy ryzyko powikłań, a w razie wystąpienia przeciwwskazań, doświadczony specjalista będzie mógł zaproponować alternatywną metodę z zakresu medycyny estetycznej.


Warto pamiętać również o tym, że zabiegi karboksyterapii nie są całkowicie bezbolesne, więc niektóre osoby – zwłaszcza te z obniżonym progiem bólu – mogą odczuwać dyskomfort w trakcie jego trwania. Co więcej, specyfika karboksyterapii sprawia, że skóra po zabiegu może być zaczerwieniona i wrażliwa na dotyk, a w miejscu zabiegu mogą pojawić się zasinienia. Co prawda, znikają one po upływie od kilku do kilkudziesięciu godzin, jednak nie zaleca się przeprowadzania zabiegu karboksyterapii przed ważnymi wydarzeniami (np. wesele).


Jak przygotować się do zabiegu karboksyterapii?


Do zabiegu karboksyterapii nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Najważniejszy jest wywiad poprzedzający zabieg, który pozwoli wykluczyć przeciwskazania – jeżeli takie nie wystąpią, to kolejnym krokiem jest umówienie wizyty.


Co do samego zabiegu, to warto pamiętać, aby na 2 dni przed (do 48 godzin), nie przyjmować środków obniżających krzepliwość krwi (np. niektórych leków), a na dzień przed zabiegiem zrezygnować z aktywności fizycznej, spożywania alkoholu i kąpieli słonecznych.


Podobne zalecenia obowiązują do dwóch dni po zabiegu, czyli rezygnacja z opalania (naturalnego i w solarium), aktywności fizycznej i używek. Dodatkowo warto w tym czasie zrezygnować z peelingu, ponieważ skóra może być wrażliwsza niż zazwyczaj.


Karboksyterapia – podsumowanie


Zabieg karboksyterapii ma szerokie zastosowanie w dziedzinie medycyny estetycznej i jest skuteczną metodą walki z wieloma problemami skórnymi, a jego spektakularne efekty mówią same za siebie. Redukcja rozstępów i wiotkości skóry, drenaż limfatyczny, wtłoczenie substancji odżywczych do tkanki podskórnej czy likwidacja cellulitu to tylko kilka przykładów, jakie rezultaty może przynieść seria zabiegów z wykorzystaniem dwutlenku węgla.


Jeśli więc chcesz poprawić elastyczność skóry twarzy, doprowadzić do redukcji cieni pod oczami czy zwalczyć uciążliwą tkankę tłuszczową, to być może warto skorzystać z zabiegu karboksyterapii? Terapia jest w pełni bezpieczna (po wykluczeniu przeciwwskazań), a rewitalizacja skóry zauważalna już po kilku tygodniach.


A może chcesz wprowadzić terapię z wykorzystaniem dwutlenku węgla do swojej oferty? W takim razie koniecznie sprawdź, jakie urządzenia kosmetyczne mamy w swoim asortymencie, a zyskasz taką możliwość. Jesteśmy przekonani, że rozszerzenie usług o karboksyterapię spotka się ze sporym uznaniem ze strony Twoich stałych klientek, a przy okazji zachęci nowe osoby do odwiedzenia salonu.