Zadzwoń: +48 606 756 745
Napisz do nas: mocurody@gmail.com
blog-mu-1.png

Jak dbać o skórę twarzy po zabiegu kosmetycznym?

Opublikowano: 06 Maj 2022

Czas, który spędziłaś w salonie kosmetycznym, aby uzyskać idealny wygląd, dobiegł końca. Po powrocie do domu na Twojej twarzy prawdopodobnie pojawią się zaczerwienienia, opuchnięcia, a nawet zasinienia. To normalne, ponieważ skóra twarzy jest jedną z najwrażliwszych na całym ciele. Nie oznacza to jednak, że powinnaś ignorować te zmiany.


Wprost przeciwnie, dlatego w tym artykule dowiesz się, jak dbać o skórę po zabiegach kosmetycznych, aby nie tylko przyspieszyć jej rekonwalescencję, ale również cieszyć się pozytywnymi efektami przez dłuższy czas.


Jak zatem dbać o skórę twarzy po zabiegu kosmetycznym? Oto kilka wskazówek ekspertów.


Na jakie zmiany skórne należy zwrócić uwagę po zabiegu kosmetycznym?


Po zabiegu kosmetycznym skóra może przez pewien czas wyglądać inaczej. Jest to normalne i takie podrażnienia powinny szybko ustąpić. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jakie zmiany skórne są najbardziej prawdopodobne i jak sobie z nimi radzić.


Skóra twarzy różnie reaguje na różne zabiegi kosmetyczne, dlatego warto podpytać swoją kosmetyczkę lub osobę przeprowadzającą zabieg, jakich reakcji należy się spodziewać. Dzięki temu lepiej się na nie przygotujesz – także psychicznie – i zadbasz o odpowiednią pielęgnację.


Najczęstsze reakcje skórne na zabiegi kosmetyczne:


 • zaczerwienienie skóry,
 • nadmierne złuszczanie się skóry,
 • uczucie swędzenia,
 • uczucie pieczenia,
 • suchość skóry,
 • ściągnięcie skóry.


Powyższe przykłady podrażnień skórnych są najbardziej typowe i występują w większości przypadków zabiegów estetycznych. Wynika to z faktu regeneracji naskórka, a sam proces może zająć od kilku do kilkudziesięciu godzin.


Oczywiście różne zabiegi medycyny estetycznej (np. peelingi chemiczne, mezoterapia bezigłowa, kuracja kwasami) różnie wpływają na skórę. Co więcej, każda osoba może trochę inaczej przechodzić proces gojenia. Ba! Możesz różnie przechodzić okres regeneracji skóry w przypadku tych samych zabiegów, ale wykonanych w innym czasie, ponieważ wiele zależy również od dyspozycji w dniu zabiegu (np. dzień cyklu miesiączkowego, pora roku, pora dnia, a nawet poziom Twojego wyspania).


Warto jednak wiedzieć, jak zadbać o siebie i swoją skórę po zabiegach estetycznych, aby maksymalnie skrócić proces regeneracji. Oto kilka uniwersalnych wskazówek, które możesz wprowadzić w życie od zaraz.


Jak pielęgnować skórę twarzy po zabiegu kosmetycznym?


Już przeprowadzenie jednego zabiegu kosmetycznego może znacznie poprawić wygląd skóry i zminimalizować jej problemy. Należy jednak pamiętać, że większość zabiegów z zakresu medycyny estetycznej niesie za sobą też drobne skutki uboczne w postaci podrażnienia naskórka.


Oczywiście, tego typu zmiany znikają w przeciągu kilkudziesięciu godzin, ale mogą powodować uczucie dyskomfortu. Dlatego też podpowiadamy, jak pielęgnować skórę w tym newralgicznym okresie, aby przyspieszyć czas regeneracji.


Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej?


 • Przez kilka dni po zabiegu nie używaj mydła na skórze oraz zrezygnuj z silnych kosmetyków oczyszczających.
 • Nie używaj kosmetyków kolorowych przez min. kilkanaście godzin po zabiegu.
 • Przy myciu twarzy postaw na łagodne żele i nie pocieraj skóry szorstkim ręcznikiem.
 • Unikaj wysiłku fizycznego i forsownych ćwiczeń, dłuższego przebywania na słońcu, sauny oraz basenu.
 • Zrezygnuj z alkoholu, tytoniu i gorących napojów.
 • Nie dotykaj rękoma miejsca iniekcji oraz podrażnionej skóry, aby nie rozprzestrzeniać bakterii.
 • Stosuj preparaty polecone przez specjalistę (np. łagodzący pantenol).
 • Stosuj się do zaleceń pozabiegowych.


Jak widać, pielęgnacja twarzy po zabiegach medycyny estetycznej polega w dużej mierze na unikaniu czynności, które mogłyby wydłużyć proces regeneracji lub spowodować większe podrażnienia skóry.


Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu terminu zabiegu i np. nie umawiać go przed ważnymi wydarzeniami (ślub, impreza rodzinna, wyjazd na wakacje itd.).


Codzienna pielęgnacja skóry twarzy, czyli jak przedłużyć efekty zabiegów kosmetycznych?


Efekty zabiegów medycyny estetycznej utrzymują się od kilku tygodni do kilku lat – w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu oraz rodzaju problemów skórnych i typu cery.


Dodatkową kwestią, o które trzeba zadbać, aby dłużej cieszyć się efektami po zabiegach, jest prawidłowa pielęgnacja skóry na co dzień. W powyższym akapicie przedstawiliśmy działania, które należy podjąć w czasie kilkudziesięciu godzin po przeprowadzonym zabiegu, a teraz skupimy się na tych długofalowych, które powinny stać się pewną rutyną.


Przetestuj je osobiście, a Twoja skóra odpłaci się pięknym wyglądem.


Jak dbać o skórę twarzy na co dzień?


 • Zapewnij sobie odpowiednią ilość odpoczynku – zmęczenie postarza,
 • pij przynajmniej litr wody dziennie, aby zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie,
 • ogranicz stres,
 • unikaj gorącej wody,
 • ogranicz kąpiele słoneczne,
 • regularnie stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym – nawet w okresie jesienno-zimowym,
 • znajdź dobry krem nawilżający z kwasem hialuronowym, który zapewni skórze nawilżenie i zatrzyma wilgoć,
 • unikaj używek – zwłaszcza papierosów, które zatruwają skórę,
 • podstaw na zdrową dietę,
 • skonsultuj listę kosmetyków zawierających składniki aktywne ze swoją kosmetyczką, aby dobrać je odpowiednio do typu swojej cery


Jak widzisz, długofalowa pielęgnacja skóry idzie w parze ze zdrowym trybem życia. Oczywiście nie oznacza to, że aby zadbać o jak najlepszą kondycję skóry, musisz zrezygnować ze wszystkich przyjemności i np. odmawiać sobie kieliszka wina podczas spotkania z przyjaciółką.


Warto jednak wiedzieć, jak tryb życia oraz poszczególne produkty wpływają na skórę. Obserwuj więc jej reakcje i jeśli zauważysz jakieś nieprzyjemne objawy (np. uczucie ściągnięcia i wysuszenie skóry po długim dni na plaży), będziesz wiedzieć, czego należy unikać lub lepiej zabezpieczysz skórę następnym razem.


Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej – podsumowanie


Pielęgnacja twarzy – zarówno skóry wrażliwej, jak i cery mieszanej czy tłustej – po zabiegach medycyny estetycznej nie jest skomplikowana, a samą regenerację naskórka możesz przyspieszyć.


Ochrona skóry w takim okresie to przede wszystkim unikanie słońca i chlorowanej wody, które mogą zaburzyć proces rekonwalescencji, a nawet wzmocnić podrażnienia i doprowadzić do stanu zapalnego. Dodatkowo przy każdym umyciu twarzy w tym czasie powinnaś pamiętać o delikatnych żelach myjących oraz o równie delikatnym osuszaniu skóry (w żadnym wypadku jej nie pocieraj). Zrezygnuj także z wysiłku fizycznego i makijażu – przynajmniej przez kilka-kilkanaście godzin.


Należy pamiętać, że inaczej reaguje skóra po peelingu chemicznym, inaczej na zabiegi laserowe, a jeszcze inaczej na zabiegi z użyciem kwasów. Lekarz medycyny estetycznej podpowie Ci, jak zadbać o cerę po danym zabiegu – skonsultuj się więc z nim, najlepiej jeszcze przed wykonaniem zabiegu, aby móc się do tego odpowiednio przygotować.